Velika Subota u Šurkovcu!

U Vatikanu na misi Bdijenja ove godine papa Franjo je podijelio sakramente kršćanske inicijacije desetoro odraslih osoba iz raznih zemalja svijeta. U Šurkovcu ili kako ga od starina zvaše „Mali Vatikan“, evo devet krštenja odraslih ovog Uskrsa. Uistinu je u crkvi bila veliko slavlje i velika radost. Takva radost i slavlje može doći samo od Uskrslog Isusa. Katekumeni (pripravnici za krštenje) kako je i red, prije samih obreda u misi bdijenja su sjedili u zadnjim klupama. Prije samog krštenja ih je župnik župe Šurkovac, dr. fra Ivo Pavić, koji je i prevodio misno slavlje i obrede kršćanske inicijacije, pozvao da pristupe krsnom studencu. Oni su jedan po jedan izlazili i kratko se predstavili svijetu. Prva je pristupila Mensure Khosravi. Ona je rođena 1966 god. u Instanbulu (Turska) s prebivalištem u sv. Ivana Zelini (Hrvatska). Kako je rekla, obratila se u župi Šurkovac i po prvi put se susrela sa silom Duha Svetoga. To joj je bilo dovoljno da odluči da se krsti. Krsno ime uzela je Maria Anđela. Nakon Mensure kratko se predstavila i Anne-Marie Khosravi. Ona je rođena 2000-te god. u Zagrebu. Rekla je da u Šurkovcu osjeća toplinu, radost i jednostavnost. Njeno krsno ime ostaje isto. Krstio se i mlađi brat od Anne-Marie, Adam Khosravi. On ima samo osam godina i njegovi roditelji Anica i Mahmud, su izrazili želju da krste i njega. Poslije se predstavio i Danijel Vogrić koji je rođen u Sisku 1983 god. od oca Darka i majke Dragice. Njegovi roditelji su iz miješanog braka i nisu ga krstili, on je dolazeći u Šurkovac osjetio potrebu za svetim sakramentima. Krsno ime je mu ostaje Danijel. Peta po redu je izašla Sandra Ledić rođ. Balvanović, rođena 1968 god. u Banja Luci. Ona je rekla da su njeni korijeni iz Šurkovca i da je i to jedan od razloga zašto se odlučila za krštenje baš u Šurkovcu. Za krsno ime uzima ime – Marija Pia. Kratko se predstavila i Suzana Marić rođ. Čizmić. Ona je rekla da je rođena 1968 god. u Zagrebu u obitelji muslimanske vjeroispovijesti. Kada je prvi put došla na misu u Šurkovac i slušala fra Ivu, u njoj je to probudilo toliku vjeru, obraćenje i prisutnost Duha Svetoga. Željela je tu pripadati. Uzela je krsno ime Ana. Nakon Suzane, tj. Ane je izašao Vladan Milinković. On je rođen 1970 god. u Prijedoru, od oca Vlade i majke Tesme. On je rekao da se jednostavno zaljubio u Katoličku vjeru i da želi u njoj živjeti i u njoj umrijeti. Krsno ime mu je Leon. Poslije je izašao i osmi katekumen, Slobodan Janjić rođ. 1990 god. u Prijedoru. On je također iz mješovitog braka. U Šurkovcu je, kaže, upoznao živog Boga i shvatio kamo pripada. Za krsno ime je izabrao ime Blaž. Predstavila se kratko i Naila Popadić rođ. Zoranić. Ona je rođena 1961 godine u Foči a sada je nastanjena u Splitu. Rođena je u muslimanskoj obitelji. Kako je rekla, nikada nije pripadala nigdje sve do onog dana dok nije došla u Šurkovac. Tad je poželjela biti kršćankom. Za krsno ime uzima ime Petra. Posljednja je bila Sanja Bučan rođ. 1961 god. u Zagrebu. Krštena je i pričešćena u Zagrebu. Još joj je nedostajao sakramenat sv. Krizme. Izrazila je veliku želju da se krizma baš ondje gdje je upoznala značenje svetih Sakramenata, u Šurkovcu. Krizmeno ime uzima Katarina. Poslije kratkog predstavljanja uslijedio je i sam obred kršćanske inicijacije. Na licima novokrštenika je bila sreća koja dolazi u toj snazi samo od Gospodina našega, Isusa Krista. Neki su krili i suze radosnice. Po prvi put su osjetili da nekamo pripadaju i to ne bilo kome, nego Isusu Kristu i Katoličkoj Crkvi. Nakon slavljenja svete mise svi su čestitali jedni drugima najveću i najradosniju svetkovinu – Uskrs. „Uskrsnuo je, aleluja, aleluja, aleluja…“ je odjekivalo kroz noć po okolnim brdima i šumama koje su se radovale zajedno sa svim prisutnim vjernicima. Slavljenje se nastavilo uz bogatu trpezu i po koju čašicu vina i rakije do ranih jutarnjih sati.

Božana Matanović

U Šurkovcu, 25. 04. 2014.