Ekskluzivan razgovor s fra Ivom Pavićem: Je li zaista zabranjen u Hrvatskoj?

Nismo sigurni postoji li veća proslava blagdana Duhova na našim prostorima od one koja se već desetljećima tradicionalno slavi u Šurkovcu, malom mjestu u BiH, a gdje je ove nedjelje bilo prisutno više od 45 autobusa i ponovno tisuće ljudi gladnih Boga i Božje blizine.

Iza ovog ‘duhovnog fenomena’ stoji svećenik fra Ivo Pavić koji, koji, iako će sve zasluge pripisati Duhu Svetom, neumorno radi na obraćenju i posvećenju naroda kroz duhovne obnove molitve za ozdravljenje i oslobođenje, polaganje ruku, koje se u Šurkovcu održavaju gotovo svakog vikenda.

Čudesa poput ozdravljenja ili oslobođenja od sila tame o kojima se nerado govori u tradicionalnijim vjerničkim krugovima, tamo su prisutna gotovo za vrijeme svake molitve, a fra Ivo, osim u Šurkovcu, misionari diljem svijeta govoreći ljudima o Isusu i ne zaustavlja se unatoč mnogim pokušajima da ga se zaustavi. Razgovarali smo s fra Ivom Pavićem, uoči blagdana Duhova kojeg je Crkva slavila ove nedjelje i pitali ga ono što mnogi žele znati: Je li istina da je zabranjen u Hrvatskoj?

*⁠Fra Ivo, često se posljednjih godina može čuti kako vam je zabranjeno održavati duhovne obnove u Hrvatskoj ili da “ne smijete propovijedati u Hrvatskoj”. Je li to istina?

Fra Ivo: Svake godine tri puta držim duhovne obnove u župi Omišalj, na otoku Krku. Dođem na poziv župnika. Bio sam nedavno u samostanu u Pazinu, Puli, Dubrovniku, otoku Braču, Malom Lošinju, Rijeci … Nemam nikakvih pismenih zabrana. To o zabrani propovijedanja su dezinformacije.

*Nedavno ste bili u Kanadi, Južnoj Koreji, Paragvaju, Čileu, Mexicu, Argentini, već godinama putujete svijetom, propovjedate i vodite duhovne obnove. Što danas vidite da Duh Sveti čini u Europi i svijetu?

Fra Ivo: Duh Sveti čini velike stvari ako mu se otvorimo. Dok propovijedam vidim kako su mnogi kroz propovijedi i Obnove susreli Isusa, počeli živjeti svoje kršćanstvo na osobnoj razini, duhovno se probudili, postali Božji prijatelji. Iako, moram reći da se Duh Sveti danas malo poštuje, vrlo malo ili nimalo se na Njega ne računa, a On vodi Crkvu. Duh Sveti je Bog i sve lijepo se događa u režiji Duha Svetoga.

*Već više od 20 godina gotovo svakog vikenda vodite duhovne obnove u Šurkovcu. Tamo dolaze tisuće ljudi iz cijele regije. Što ljudi ondje traže, što primaju i zašto se stalno vraćaju?

Fra Ivo: Svake subote i nedjelje ako sam u župi slavim mise za ozdravljenje i oslobođenje, molim za bolesne. Jako puno ljudi dolazi. U 10 godina milijun ih je došlo. Potreba je ogromna. Mnogi su ozdravili po molitvi u Isusovo ime, obratili se. Narod traži ono što nema u svojim župama zato dolaze, zato se vraćaju. Ja tu nemam nikakvih zasluga. Moje je služiti. Što sam god učinio za Boga, malo je. Njegov sam dužnik.

*Često možemo čuti upozorenja pojedinih svećenika kako “ne treba trčati za čudima i nadnaravnim iskustvima”, nego Boga tražiti u tišini i svakodnevici. Što vi kažete na to, trče li ljudi za čudima ili traže nešto više?

Fra Ivo: Čuda i ozdravljenja ne trebaju onima koji imaju zrelu vjeru. Ali takvih je malo. S druge strane, čuda i nadnaravna iskustva mogu probuditi vjeru u onima kojima je zamrla ili svedena na folklor. Isus nije samo propovijedao nego i ozdravljao, činio čudesa, izgonio đavle. Njegov primjer Crkva treba slijediti. Svima govorim da najprije traže Isusa. Ako imaju Njega ostalo sve dođe. Život bez Isusa nije život. To je Pakao.

*Danas se u mnogim molitvenim zajednicama snažno zaziva Duh Sveti. Nekima to smeta, kažu da pretjeruju s molitvom?

Fra Ivo: Ovo je vrijeme Duha Svetoga. Duh Sveti je zaboravljeni Bog. Nikada ne možemo pretjerati u zazivima Duhu Svetome. Tko ima Duha Svetoga on ima sve. Zapravo smisao našega života jest da se ispunimo Duhom Svetim. U one koji se opiru Duhu Svetom može ući zli duh.

*Mnogi vas smatraju jednim od pionira karizmatske obnove na ovim prostorima. Kako vi danas vidite duhovno stanje vjere u hrvatskom narodu?

Fra Ivo: Dok proučavam i čitam životopise svetaca, pustinjaka i svetih otaca Crkve, vidim da je naš narod danas u velikom zaostatku što se tiče vjere i ljubavi prema Isusu, Crkvi. Kao da su oni vjerovali u nekog drugog Boga a mi u drugog. A isti je to Bog. Mnogi danas misle: Bog je dobar. Lako ćemo. Svi ćemo u Raj. Zaboravljamo da se u Raj dolazi kroz ispunjavanje Božjih zapovijedi, svakodnevno kajanje i plač zbog grijeha. Isus kaže da su uska vrata koja vode u Život a širok put koji vodi u propast. Moramo se početi duhovno trijezniti. Za uzor uzeti svece i mučenike, a ne glumce, pjevače, sportaše …

Papa Franjo rekao je karizmatskoj obnovi da iskustvo “krštenja u Duhu” treba dijeliti s cijelom Crkvom. Kako doživjeti to iskustvo ako ga nismo doživjeli, o čemu je tu riječ?

Fra Ivo: Ako želimo doživjeti krštenje Duhom Svetim (KDS) potrebno je svoju dušu dobro očistiti od grijeha. Ako ne mrzimo grijeh, daleko smo od Boga, iako idemo u crkvu. Sveti oci su govorili: Daj krvi i primi Duha. Nakon što se odmaknemo od grijeha, život predati Isusu Kristu i onda Ga zamoliti da nas KDS. Samo oni koji su doživjeli to iskustvo mogu drugima pomoći da isto dožive. Ne radi se o ponovnom krštenju nego o aktiviranju i obnavljanju snage u već dobivenim sakramentima.

*Živimo u vremenu velikih strahova, ratova, nesigurnosti i duhovne zbunjenosti. Kakvi bi trebali biti katolici vođeni Duhom Svetim u današnje svijetu?

Fra Ivo: Na Pedesetnicu Duh Sveti u obliku ognjenih jezika sišao je na majku Mariju i apostole, dok su bili u gornjoj sobi. Otada su oni taj nebeski oganj Duha Svetoga nosili u svijet, drugima i to kroz propovijedanje Radosne vijesti. Isto to trebamo činiti. A da bismo mogli paliti druge i sami trebamo biti zapaljeni tim ognjem s Neba.

*Tijekom desetljeća služenja susreli ste bezbroj ljudi i čuli mnoga svjedočanstva obraćenja, ozdravljenja i povratka vjeri. Postoji li neko svjedočanstvo koje vas je posebno dirnulo i koje nikada nećete zaboraviti?

Fra Ivo: Ima ih dosta. Slava Bogu. Jedna majka svjedoči: Gospodin Isus je ispravio kičmu (skoliozu) moje kćeri Lee. Lea je imala duplu skoliozu i nosila je aparat za ispravljanje. U Šurkovcu 2015 god. dok je bila molitva za ozdravljenja od skolioze Gospodin je uslišio molitvu. Išli smo na redovnu kontrolu. Napravljen je rengen kičme i ustanovljeno je da je kičma ispravljenja.
Hvala i slava Gospodinu.

*Hvala vam. Molimo vas izmolite jednu molitvu Duhu Svetom povodom svetkovine Duhova – Pedesetnice?

Fra Ivo: Dođi Duše Sveti nastani se u nama, ne po našim zaslugama i molitvama nego po molitvama i zaslugama Djevice Marije, Kraljice mira – zaručnice Duha Svetoga.

Autor::Zrinka Požežanac

Prijava korisnika

Mrežna stranica koristi kolačiće (cookies). Kolačiće upotrebljavamo kako bismo personalizirali sadržaj i oglase, omogućili značajke društvenih medija i analizirali promet. Isto tako, podatke o vašoj upotrebi naše web-lokacije dijelimo s partnerima za društvene medije, oglašavanje i analizu, a oni ih mogu kombinirati s drugim podacima koje ste im pružili ili koje su prikupili dok ste upotrebljavali njihove usluge. Nastavkom korištenja naših internetskih stranica vi prihvaćate našu upotrebu kolačića.