Damir Tutek (Hrvatska)

Odrastao sam u prosječnoj katoličkoj obitelji sa svim sakramentima. Jedini problem je bio otac, on nije išao u crkvu, čak je i nama (bratu i meni) branio govoreći: "šta ćeš tamo". Nakon "obavljene" Svete Krizme potpuno sam se udaljio od vjere i Boga, radio što sam htio, vodio jadni mladenački život sa svime što ide uz to (razuzdanost, blud, droga i alkohol). Kako sam odrastao u prostačkom i bogohulnom društvu, i sam sam postao takav. Taj se život odvijao sve do 27. godine dok nisam počeo razmišljati o svom životu. Slušajući Thompsona i pjevajući "Neću izdat' ja Boga nikada" pitao sam sam sebe dokle ću biti tako licemjeran. Odlučio sam prestati psovati, krenuo "češće" na Sv. Misu (pete pa desete nedjelje), ali sam ipak išao. Vidjeli su se pomaci, ali nedostajalo je ono nešto...

Kako sam radio na terenu u Istri, saznao sam da se sprema Duhovna obnova (trodnevnica) u župi Sv. Marije na Krasu 26.-28.06.2013. pod nazivom:"Ja dođoh da život imaju, u izobilju da ga imaju"(Iv.10.10) koju vodi fra Ivo Pavić. Nešto jesam načuo o karizmatskom pokretu ali nisam nikada bio prisutan na takvim slavljima Boga. Kad sam došao, osjećao sam se totalno pogubljen, ljudi pjevaju, plješču... zapitao sam se: kamo sam došao? Kako je u meni ostalo psovačkoga zloduha, želio sam cijelim srcem da ga se riješim. Tu sam Duhovnu obnovu odredio na tu nakanu. Kako nisam bio pripremljen za susret sa Živim Bogom (bez Sv. ispovijedi) i u neznanju se odupirući sili Duha Svetoga, nisam počivao u Duhu. Ali sam primio blagoslov od dragoga Boga, te sam se osjećao tu večer tako smireno i radosno i već sutradan nisam više psovao kruh. Na poslu smo saznali da se treba pripremiti tj. temeljito ispovijediti i pričestiti pod Sv. Misom što sam i učinio. Želim naglasiti da sam cijelu Misu želio da nakon Mise pri pojedinačnoj molitvi osjetim silu Duha Svetoga i to mi se ostvarilo. Aleluja! Isuse, aleluja! Treći dan nisam bio u mogućnosti doći jer je Misno slavlje bilo u 9 sati u jutro, a morao sam raditi.

Od tada se moj život počeo mijenjati, žudio sam za mirom, molitvom i redovitom Sv. Misom. Žudio sam toliko da sam dao otkaz i otišao doma jer nisam sebi htio dopustiti da opet potonem u tamu. Počeo sam slušati duhovnu glazbu. Rock, koji sam slušao cijeli život, preko noći sam odbacio. Došavši kući i pričajući s prijateljem koji je bio u molitvenoj zajednici, dobio sam savjet da napravim životnu Sv. Ispovijed koju sam obavio u crkvi Presvetog Trojstva u Slavonskom Brodu. Tada sam iznenada dobio poziv od istoga poslodavca kojega sam ranije napustio. Poziv sam uz veliku radost prihvatio.

Drugi moj susret s fra Ivom zbio se 29.01.2014. u Šurkovcu gdje sam bio prvi put. Tu Duhovnu obnovu odredio sam na nakanu da bih zamolio Gospodina zaštitu. Pri počivanju u duhu osjetio sam ubrzan rad srca i ubrzano disanje i dok sam molio, vidio sam lijevim okom kako se prema meni spušta bijeli krug sa smeđim prstenastim obručem. Kako se približavao k meni, tako je srce jače lupalo, a On je postajao sve svjetliji, slava Mu i hvala, jer sam zaista i zaštićen; sve što radim je blagoslovljeno, nisam bolestan, niti sam gripu običnu imao.

Treći susret s fra Ivom bio je 20.9.2014. također u Šurkovcu na kojem sam također još srčanije slavio Boga jer je moja vjera rasla kao i pouzdanje u Gospodina Isusa Krista. Za ovu Duhovnu obnovu imao sam nakane: snažno sam želio spoznati kako vršiti Božju volju te moliti za dar straha Božjega od Duha Svetoga, ali sam rekao u sebi: "Oče, neka bude volja tvoja, Ti najbolje znaš što je za mene dobro." Počivao sam u Duhu moleći zahvalu Gospodinu što mi oprašta moje grijehe. Izašao sam iz crkve i počeo me obilaziti neki, meni još neotkriveni miris. U 34 godine nikada još nisam osjetio takav miris. Vratio sam se u crkvu, pomolio i zahvalio Gospodinu i Majci Nebeskoj na svemu. Iduće jutro kad sam se probudio, taj je miris bio toliko intenzivan da su mi suze krenule od radosti, samo sam se pomolio i zahvalio Bogu. Taj miris me je pratio narednih tjedan dana, nekada slabije nekada jače. Pomalo me zbunilo to što se u određenim situacijama pojavljivao strasan smrad gareži kad bih prolazio kraj nekih kuća ili osoba.

Velik si, činiš djela velika, nitko nije kao Ti, Isuse!! Hvala Ti, Gospodine moj, Bože moj! ALELUJA, ISUSE!
Damir Tutek